Aquablasting

Aquablasting to metoda czyszczenie stopów aluminium i miedzi. Jest to obróbka strumieniem wody pod ciśnieniem z delikatnym ścierniwem. Woda działa jako bufor między drobinkami ścierniwa a elementem, czyniąc Aquablasting bardziej metodą czyszczenia niż obróbki ściernej. Efekt jest bardziej delikatny niż w przypadku szkiełkowania. Poniżej widoczny jest blok silnika motocykla WSK 125. Połówka widoczna z lewej strony to odlew w stanie sprzed czyszczenia, po prawej zaś element oczyszczony metodą Aquablasting.

Dzięki delikatnemu działaniu metody oryginalna struktura odlewu oraz wszystkie cechy, napisy, ślady fabrycznej obróbki pozostają nienaruszone. To bardzo duży plus jeśli chodzi o zachowanie silnika w stanie oryginalnym, ale jednocześnie nadanie mu estetycznego wyglądu. Aquablasting jest bezpieczny dla wnętrza silnika, pozwala na oczyszczenie komory spalania czy skrzyni korbowej. Poniżej silnik motoroweru Simson SR2. Odlewy przed i po czyszczeniu. Tak, to ten sam silnik 🙂 A gniazda łożysk i uszczelniaczy nie straciły przewidzianego pasowania.

Wycena elementu zależy od jego stanu i stopnia skomplikowania. Ze względu na to, że przy czyszczeniu stosowane jest ścierniwo, element jest po zabiegu myty w czystej wodzie, a później zalecam dokładne przedmuchanie i profilaktyczne oczyszczenie kanałów olejowych, rowków pierścieni osadczych oraz gwintów.